ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 9853075
*
nr 985 3075
GOUACHE
Russian painter, signed, tältläger, 9x12, damaged.
rysk konstnär, signerad, tältläger, 9x12
Condition: skadad
Estimate:
500
Sold:
SEK 200
Auction date:
Monday October 5 2015
at 19:13:12
- Bid history
Time
Bidder
Bid
5/10 09:18:27
1
100 kr
5/10 18:42:29
2
150 kr
5/10 18:44:39
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache rysk rysk konstnär ryska ryskt ryssland täckfärg tältläger vattenfärg
-
2041 WATERCOLOUR
Aina Larsson (b. 1935), Sweden. Chair. Signed, she..//
Auction ends
this Monday
17 juni at 19:47
-
2089 WATERCOLOUR
Ann Margret Hede. Archipelago scene. Signed. Water..//
Auction ends
this Monday
17 juni at 20:24
-
2051 WATERCOLOUR
Clara Löfgren (1843-1923), Sweden. Kvinna vid grin..//
Auction ends
this Monday
17 juni at 20:18
-
2106 WATERCOLOUR
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sweden. Interiö..//
Present: SEK 5000
Auction ends
this Monday
17 juni at 18:45
-
2043 WATERCOLOUR
Eva von Hanno (b. 1945), Norway. Lupines. Signed, ..//
Auction ends
this Monday
17 juni at 18:14
-
4151 WATERCOLOUR
Gunnar Pettersson (b. 1947), Sweden. "Havsörnar". ..//
Auction ends
this Monday
17 juni at 18:34
*
GOUACHE
Condition: skadad
nr 985 3075
GOUACHE
Russian painter, signed, tältläger, 9x12, damaged.
rysk konstnär, signerad, tältläger, 9x12
Condition: skadad
Estimate: | 500 |
---|---|
Sold: | SEK 200 |
Auction date: |
Monday October 5 2015 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
5/10 09:18:27 | 1 | 100 kr |
5/10 18:42:29 | 2 | 150 kr |
5/10 18:44:39 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache rysk rysk konstnär ryska ryskt ryssland täckfärg tältläger vattenfärg
-
2041 WATERCOLOUR
Aina Larsson (b. 1935), Sweden. Chair. Signed, she..//
Auction ends
this Monday
17 juni at 19:47 -
2089 WATERCOLOUR
Ann Margret Hede. Archipelago scene. Signed. Water..//
Auction ends
this Monday
17 juni at 20:24 -
2051 WATERCOLOUR
Clara Löfgren (1843-1923), Sweden. Kvinna vid grin..//
Auction ends
this Monday
17 juni at 20:18
-
2106 WATERCOLOUR
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sweden. Interiö..//
Present: SEK 5000
Auction ends
this Monday
17 juni at 18:45 -
2043 WATERCOLOUR
Eva von Hanno (b. 1945), Norway. Lupines. Signed, ..//
Auction ends
this Monday
17 juni at 18:14 -
4151 WATERCOLOUR
Gunnar Pettersson (b. 1947), Sweden. "Havsörnar". ..//
Auction ends
this Monday
17 juni at 18:34